Gyakori tévhit a napelemekkel kapcsolatban, hogy mindenképp szükséges napsütés a működésükhöz. Ez a kijelentés kissé árnyékolja a valóságot, ugyanis a lényeges tényező a napfény, de még nélküle is működőképesek ezek a modern eszközök.
Mielőtt beleugranánk a témába, nézzük meg, hogyan is működik egy hagyományos napelem!
A telepített berendezés összegyűjti a napból érkező fotonokat, majd ezekből a fotonokból egyenáramot termel. Ezek után egy inverter veszi át a stafétát, amely ezt az egyenáramot váltóárammá alakítja. Végül már csak az áram háztartási vagy üzleti felhasználása marad hátra.
A fenti félreértés abból következhet, hogy vannak azért hátráltató élethelyzetek és hibás elhelyezések, amelyek valóban meggátolják a tökéletes működést. Ilyenkor érdemes átfutni egy csekklistát, hogy minden külső negatív tényező elhárításra került e. Előfordulnak olyan szituációk is, amikor a napelemek nem kapnak közvetlen napfényt. Például környező épületek vagy fák árnyéka borítja őket. Minél tovább vannak árnyékban a napelemek, annál nagyobb az áramtermelés csökkenése. Pontosan ezért, elsődleges szempont a helyszín felmérése.
Fontos még megállapítani, hogy van különbség a különböző napszakok termelési eredményessége között. Egy hagyományos napelem energiatermelési ideje reggel indul be, alacsonyabb mennyiségben. A legtöbb energiát a késő délelőtti, kora délutáni órákban termeli, majd a késő délutáni, esti órákban - csakúgy, mint reggel - alacsonyabb mennyiségű energiatermelés történik.
Tehát a napelemek közvetlen és közvetett napfény kombinációjával állítanak elő villamos energiát. A közvetlen napfény technikailag a közvetlen napsugárzást jelenti, míg a közvetett napfény a diffúz napsugárzást takarja. Folytatva a sort, ha nem áll rendelkezésre közvetlen napfény, a napelemek csak közvetett napfény felhasználásával termelnek áramot. Ebben az esetben igaz, hogy a teljesítmény csökkenni fog, de a termelés továbbra is zajlik, biztosítva a zöld energiát számunkra.